Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Održana završna konferencija projekta vezanih uz geotermalnu energiju

U Razvojnom centru i tehnološkom parku u Križevcima, danas 19.4.2024. godine, održana je završna konferencija dvaju projekta vezanih uz geotermalnu energiju i to: Uspostavljanje sustava za proizvodnju geotermalne energije na području grada Križevaca i Izrada tehničke dokumentacije za korištenje geotermalne energije na području grada Križevaca.
Oba projekta provodila su se istovremeno kroz 2 godine, odnosno u razdoblju od 25. svibnja 2022. do 30. travnja 2024. godine, a ukupna vrijednost oba projekta je gotovo 880 tisuća eura i financirani su iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora, programa „Energija i klimatske promjene“.
Nositelj projekata bio je Grad Križevci, a projektni partneri Komunalno poduzeće Križevci d.o.o. i islandska tvrtka Efla h.f.
Okupljene je uvodno pozdravio zamjenik gradonačelnika Danijel Šaško, dok se u ime Ministarstva regionalnog razvoja i europskih fondova obratio Lovre Karamarko. O aktivnostima u sklopu projekta, govorio je pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, financije, eu fondove i javnu nabavu Ivan Biškup, dok je Nikolina Stipić iz Komunalnog poduzeća predstavila rezultate ispitivanja bušotine.
Na području Grada Križevaca nalazi se geotermalna bušotina Križevčanka-1 čije je postojanje utvrđeno dosadašnjim istraživanjima, no čija se veličina, rezervoarske značajke i njegova energetska snaga trebala potvrditi istražnim radovima kako bi se mogao napraviti Elaborat o rezervama kao glavni preduvjet za daljnje aktivnosti. Krajnja svrha projekata je korištenje geotermalnog potencijala u energetske svrhe za grijanje postojećih objekata u javnom vlasništvu koji se nalaze u neposrednoj blizini postojeće bušotine, kao i za potencijalno komercijalno korištenje.
Prije početka hidrodinamičkih mjerenja napravljeno je mjerenje temperature i tlaka u bušotini u statičkim uvjetima. Izmjerena temperatura na razini ležišta je iznosila 90.4 C, dok je statički tlak na dubini od 1440 metara iznosio 141 bar. Nakon statičkog mjerenja u bušotinu je ugrađena centrifugalna sisaljka (ESP) na nizu tubinga te je ista pokrenuta u svrhu probne proizvodnje. Bušotina je ispitana na 4 proizvodna uvjeta na dubinama od cca 300 i 500 metara dubine te pokazala potencijal geotermalnog izvora.
Sanja Živković iz Energetskog instituta Hrvoje Požar govorila o primjerima upotrebe geotermalne energije u svijetu i u Hrvatskoj. Kako je u sklopu završnih konferencija održan i okrugli stol Hrvatske udruge za geotermalnu energiju, okupljenima se obratio i tajnik Udruge Zlatko Đurić.

Na vrh