Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Održana završna konferencija projekta SPARK

U Kozmološkom centru u Križevcima održana je u utorak, 29.kolovoza, završna konferencija projekta SPARK – Sinergija prirodoslovaca, astronoma, računaraca Križevaca.
Okupljene je uvodno pozdravio voditelj projekta dr.sc. Andrej Dundović koji je rekao kako je ovo projekt koji je zahtijevao puno istraživanja, posjeta zvjezdarnicama, astronomskim centrima, sveučilištima i drugim znanstvenim institucijama diljem Europe.
„Provedeno je 295 aktivnosti u sklopu projekta, a većina aktivnosti provedena je volonterski. Organizirano je 28 različitih programa, a uključeno je bilo 60-ak ljudi u realizaciju programa.“ istaknuo je Dundović.
Dodao je kako je motiv ovog projekta bio društveno-korisno djelovanje i popularizacija znanosti u lokalnoj zajednici, približiti znanost ljudima, pokazati im kako ona funkcionira te ih navesti da i sami budu angažiraniji na ovakvim i sličnim temama.
Dundović je rekao kako je zasigurno izgradnja samog objekata i postavljanje teleskopa ono što je najvidljivije i najprivlačnije, no to nije jedini cilj ovog projekta, već upravo sinergija između znanstvenika, udruga, ustanova i lokalne zajednice.
Istaknuo je kako sve ovo ne bi bilo moguće realizirati bez velika podrške svih partnera, istaknuvši doprinos i potporu Grada od logistike, pomoći oko izgradnje, pa do one financijske obzirom da je Grad sufinancirao 60% građevinskih radova na izgrađenim objektima.
„Ovo je kraj jednog projekata, ali ne našeg djelovanja u Križevcima.“ rekao je Dundović.
U ime Astronomskog društva Perzeidi obratio se predsjednik Ratko Matić, kazavši kako je ova udruga dobila najviše budući da je zvjezdarnica, koju je do sada posjetilo gotovo 3000 ljudi, najatraktivniji dio ovog projekta, a teleskop jedan od najjačih u Hrvatskoj.
Matić je ujedno pozvao mlade ljude da se priključe radu Astronomskog društva, istaknuvši kako će tek tako zvjezdarnica, ali i cijeli Kozmološki centar u Križevcima, u potpunosti ispuniti svoj cilj.
Ravnateljica Gradske knjižnice „Franjo Marković” Križevci, Marjana Janeš-Žulj, rekla je da je ovo jedan od najboljih projekata u Križevcima te kako je ponosna da je knjižnica sudjelovala sa igraonicama i radionicama za najmlađe, djecu od 4 do 7 godina, uvodivši ih u svijet tehnologije i znanosti.
Dodala je i kako je, ne manje važna, činjenica da je Knjižnica kroz ovaj projekt nabavila i vrijednu opremu za svoj daljnji rad pa i u smjeru znanstvenog turizma, obzirom da je Kozmološki centar u neposrednoj blizini knjižnice.
Željka Šunjić ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Križevci obratila se rekavši kako su oni također održali niz radionica, no one su bile namijenjene odraslima u sklopu projekta SPARK 50+.
Svoje zadovoljstvo što su mogli biti dio ove velike znanstvene priče, istaknula je i Ivana Dubravec, predsjednica Zaklade za lokalni razvoj i solidarnost Volim Križevce.
Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu također je bio jedan od partnera, a Tomislav Jaguš s fakulteta rekao je kako je ovaj projekt imao izuzetno veliki doseg, ostavivši veliki utjecaj na društvo i lokalnu zajednicu budući da je raznim aktivnostima obuhvatio ljude od 4 do 50+ godina.
Gradonačelnik Mario Rajn na početku je zahvalio svima uključenima u projekt dodavši da je projekt, osim očitog Zvjezdarnice, donio toliko dobrih i kvalitetnih programa koji su odradili svi uključeni i to je upravo onaj projekt SPARK kojem se Grad nadao.
„Mi smo ovdje prije svega kao podupiratelj. Možda se to tako čini zbog ovih financija da je uloga Grad puno veća, no u konačnici to su javna sredstva, sredstva svih vas, ona su samo pratila i bila alocirana u smjeru interesa i entuzijazma, volje i kvalitete. Temelji ovog projekta nisu građevinski temelji, već su to ljudi. Zvjezdarnica će naravno tu ostati, za desetljeća koja dolaze, ali ja čvrsto vjerujem da su rezultati ovog projekt ono što ćemo tek vidjeti u narednim desetljećima.“

Projekt SPARK – “Sinergija prirodoslovaca, astronoma, računaraca Križevaca” proveden je u sklopu Operativnog programa Učinkoviti ljudski potencijali 2014.-2020. i sufinancirana bespovratnim sredstvima Europske unije iz Europskog socijalnog fonda i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske u okviru poziva Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a. Ukupna vrijednost projekta bila je 385.902,17 EUR, odnosno 2.907.579,89 kuna.
Partneri na projektu bili su udruga P.O.I.N.T., Astronomsko društvo Perzeidi, Pučko otvoreno učilište Križevci, Gradska knjižnica „Franjo Marković” Križevci, Zaklada za lokalni razvoj i solidarnost Volim Križevce, Fakultet elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu te Grad Križevci.

Na vrh