Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

U Mađarskoj održana završna konferencija projekta ”Cross-border wine routes 2”

U ponedjeljak 5. prosinca 2022. godine u Vinariji Bock u Villányju je održana završna konferencija projekta ”Cross-border wine routes 2”, koji je odobren za sufinanciranje od strane Europske unije u okviru Interreg V-A Programa suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020. godine, a provode ga glavni korisnik Grad Križevci i projektni partner Tenkes Borvidékfejlesztő Nonprofit Kft. u razdoblju od 01.09.2020. godine do 31.12.2022. godine. Ukupna vrijednost projekta iznosi 399.771,57 EUR. Uz projektne partnere i predstavnike članova Vinske ceste križevačkoga Prigorja i Vinske ceste Villány-Siklós, konferenciji je prisustvovao i András Tálos, Programski menadžer Zajedničkog tajništva Interreg V-A Program suradnje Mađarska-Hrvatska.

Konferenciju je prigodnim govorom otvorila predstavnica domaćina, Boglárka Kovács, voditeljica marketinga Tenkes Borvidékfejlesztő Nonprofit Kft. – neprofitne organizacije za razvoj vinske regije Villány-Siklós, naglasivši važnost ovog projekta za daljnji razvoj vinskog turizima na Vinskoj cesti Villány-Siklós, uz zahvalu Gradu Križevcima, kao nositelju projekta na pripremi projekta i potpori u provedbi.

Ispred glavnog korisnika Grada Križevaca prisutne je pozdravio gradonačelnik Mario Rajn, koji je zahvalio projektnim partnerima na izuzetno dobroj suradnji prilikom provedbe projekta te istaknuo kako su Grad Križevci i susjedne općine ovim projektom ostvarili značajan napredak u razvoju vinskog turizma i stvaranju imidža križevačkoga Prigorja kao atraktivne turističke destinacije.

Osim toga, posebno je naglasio zadovoljstvo činjenicom da je tijekom provedbe projekta jačao interes vinara i drugih subjekata za aktivnostima Vinske ceste te se pojavila potreba za njenim proširenjem s područja koje je obuhvaćalo Grad Križevce, Općinu Kalnik i Općinu Sveti Petar Orehovec i na područje susjedne Općine Gornja Rijeka.

Podsjetimo, Vinska cesta Križevci-Kalnik-Orehovec na sastanku 9. studenoga 2022. godine proširena je i na područje Općine Gornja Rijeka te je njen naziv promijenjen u Vinska cesta križevačkoga Prigorja.

Voditeljica projekta Marija Podolski, Viša savjetnica za proračun i financije u Gradu Križevcima predstavila je ciljeve projekta, realizirane aktivnosti te rezultate koji su ostvareni tijekom 2 godine provedbe projekta.

Projekt ”Cross-border wine routes 2”, punog naziva ”Od vinskih cesta do zajedničkog mađarsko-hrvatskog turističkog brenda – stvaranje prepoznatljivog imidža prekogranične vinske regije”, svojevrsni je nastavak projekta ”Cross-border wine routes – Od vinogradarske tradicije do vinskog turizma”, kojega je Grad Križevci provodio tijekom 2013. i početkom 2014. godine s mađarskom Vinskom cestom Pécs-Mecsek i Udrugom vinskih podruma Mecseknádasd uz pridružene partnere Općinu Kalnik i Općinu Sveti Petar Orehovec.

U okviru projekta ”Prekogranične vinske ceste” 2013. godine je osnovana Vinska cesta Križevci-Kalnik-Orehovec te su tim projektom uspostavljene osnove vinskog turizma u Križevcima i okolici, stavljajući bogatu vinsku tradiciju i običaje križevačkog kraja u funkciju razvoja turizma i gospodarskih aktivnosti.

Projektom ”Prekogranične vinske ceste 2” cilj je bio napraviti korak dalje u smislu stvaranja prepoznatljive slike prekogranične regije Mađarska-Hrvatska kao vinske regije kroz daljnji razvoj, pozicioniranje i brendiranje postojećih vinskih cesta Križevci-Kalnik-Orehovec i Villány-Siklós, čime se osigurava porast njihove atraktivnosti i rast turističkih kapaciteta, radi generiranja porasta broja posjetitelja u regiji, produženja njihovog boravka i povećanja potrošnje.

Financijski najveći dio projekta odnosi se na izgradnju infrastrukture, i to ljetne pozornice i gledališta na prostoru površine oko 1.270,00 m2 u dvorištu Gradske knjižnice u Križevcima, koji se koristi kao višenamjenski prostor za razna vinska događanja na otvorenom, kao što su Vincekovo, Martinje, prigodne izložbe vina, ali i druge turističke manifestacije. Uz pozornicu uređeno je i gledalište, koje u vrijeme kada se pozornica ne koristi služi kao parkiralište osobnih automobila za građane i posjetitelje.

Osim toga, nabavljena je oprema za turističke manifestacije – drveni štandovi i kućice, prozirna cerada za šator, 3 hibridna električna bicikla, koji su smješteni kod Turističke zajednice i koje će posjetitelji moći posuditi bez naknade, uz ostavljanje osobnog dokumenta kao jamstvo vraćanja bicikla, za razgledavanje Križevaca i okolice. Na kružnom toku na ulazu u Križevce iz smjera brze ceste Zagreb-Križevci postavljena je skulptura Bilikuma, kao simbola vinske tradicije križevačkoga kraja.

Projektom su, nadalje, osigurana sredstva za održavanje i unaprjeđenje najznačajnijih vinskih događanja u Križevcima (Večer vina i čvaraka – koja je i osmišljena i prvi puta održana 2013. godine u okviru projekta Cross-border wine routes, Martinje, vinske izložbe i drugo), a osim toga osigurana su sredstva za najam klizališta u sklopu adventskog programa, gdje su organizirana nova zimska događanja – Večeri klizanja i kuhanog vina uz prigodni zabavni program, kao i za brojne promotivne aktivnosti te aktivnosti strateškog planiranja daljnjeg razvoja vinskog turizma.

Vinsku cestu Villány-Siklós i aktivnosti mađarskog projektnog partnera predstavio je projektni menadžer Attila Tancsó. Tenkes neprofitna organizacija za razvoj vinske regije Villány vodi rad vinske ceste i zadužena je za kompletno planiranje i provedbu zajedničkih marketinških aktivnosti te rad na zajedničkim brendovima vinske ceste, gdje se posebno ističu 2 brenda – Villány Franc i Villány REDy. U okviru projekta ”Cross-border-wine routes 2”, Tenkes neprofitna organizacija uredila je prostor u dvorcu u Siklósu, nabavila tzv. ”vinske orgulje” te organizirala čitav niz vinskih događanja i manifestacija, dok je najveći dio ulaganja bio usmjeren u promociju i marketing vinske ceste.

Priopćenje 22-22

Na vrh