Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

U Križevcima položen Kamen spoticanja u znak sjećanja na Milana Margulita, žrtvu Holokausta

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, u Križevcima je danas položen Kamen spoticanja u znak sjećanja na tragičnu sudbinu našeg sugrađanina Milana Margulita.
Projekt Stolperstein ili prevedeno Kamen spoticanja je projekt kojim se malim oblikovanim kamenom, položenim na pločnik, želi podsjetiti na sudbinu ljudi koji su u vrijeme nacionalsocijalizma bili proganjani, ubijeni, deportirani, protjerani ili nagnani na samoubojstvo.
Jedna od mnogih žrtava Holokausta bio je i naš sugrađanin Milan Margulit, poznati križevački farmaceut te nekadašnji gradonačelnik Križevaca koji je zbog toga što je bio židovske vjere uhićen i interniran u logor Danica, a potom u logor Stara Gradiška gdje je stradao 1942. godine.

4s6a4899
Sjećanjem na žrtve Holokausta i postavljanjem Kamena spoticanja ne želimo širiti mržnju ili nove podjele. Također, ovim današnjim činom sjećanja ne možemo vratiti nevino pogubljene. Ne možemo umanjiti bol i stid koje osjećamo zbog moralnog posrnuća dijela naših sunarodnjaka od 1941. do 1945. Ovim činom beskompromisno se stavljamo na stranu dobra s uvjerenjem da samo mir među ljudima može donijeti prosperitet svake zajednice. Zato sam iznimno ponosan što se Križevci pridružuju brojnim gradovima u Europi koji shvaćaju i doprinose potrebi sjećanja na nevino deportirane i ubijene sugrađane Židove. Našeg sugrađanina Milana Margulita simbolički vraćamo na mjesto gdje je radio i doprinosio Križevcima. Ovaj Kamen spoticanja bit će trajan spomen na njegovu žrtvu, ali i kamen temeljac bolje križevačke i hrvatske budućnosti,“ istaknuo je tom prilikom gradonačelnik Mario Rajn prisjetivši okupljene na značajan doprinos židovske zajednice u razvoju grada Križevaca.
Polaganju Kamena spoticanja prisustvovao je i predstavnik Židovske vjerske zajednice Bet Israel Ivo Goldstein koji je podsjetio da je križevačka Židovska zajednica bila relativno jaka u odnosu na veličinu grada sa 119 članova od kojih je samo 15 preživjelo rat. „Ovaj kamen spoticanja je važan, netko će se spotaknuti i pogledati ga, zapitati zašto je taj kamen ovdje i tko je bio taj čovjek. Kultura sjećanja mora postati baština svakog čovjeka jer tako stvaramo zdravo društvo,“ napomenuo je gospodin Goldstein.

4s6a4841
Polaganju Kamena spoticanja odazvao se i veleposlanik Države Izrael u Republici Hrvatskoj Njegova Ekselencija Ilan Mor koji je istaknuo da je sretan što su i Križevci dio ove inicijative: „Iznimno mi je drago da su Križevci prepoznali važnost ove inicijative i da postavljanjem Kamena spoticanja žele naglasiti doprinos koji je židovska zajednica dala napretku i razvoju Križevaca. Drago mi je da su se Križevci pridružili stotinama europskih gradova koji su isto tako postavili Kamen spoticanja kako bi se prisjetili svojih židovskih sugrađana.“
Kamen spoticanja postavljen je na Trgu Antuna Nemčića 7, ispred zgrade gdje je nekad djelovala ljekarna „K svetomu Trojstvu“, a čiji je vlasnik bio upravo Milan Margulit.
Nakon polaganja Kamena spoticanja, Njegova Ekscelencija Ilan Mor, gradonačelnik Mario Rajn i gospodin Ivo Goldstein priključili su se svjetskoj kampanji #WeRemember te tako odali duboko poštovanje žrtvama nacističkog progona i genocida nad židovskim narodom, ali i svim ostalim žrtvama Drugog svjetskog rata.
Obišli su i zgradu Turističko – informativnog centra gdje im je predsjednik Povijesnog društva Križevci dr.sc. Dejan Pernjak predstavio povijest i razvoj Židova u Križevcima.
Nakon toga obišli su i Židovsko groblje u Križevcima gdje su položili vijenac te šest svijeća za šest milijuna žrtava Holokausta. Njegova Ekscelencija Ilan Mor je tom prilikom kod spomen-ploče žrtvama holokausta molio tradicionalni Kaddish za pokojnike.
U sklopu obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta, Grad Križevci će danas zgradu Turističko – informativnog centra osvijetliti natpisom We remember te na taj način podsjetiti sve na strašna zbivanja tijekom Drugog svjetskog rata.

Na vrh