Znanstveno-popularna monografija Tanje Baran „Hrvatska vinska kultura“ predstavljena u Križevcima
Znanstveno-popularna monografija „Hrvatska vinska kultura“ autorice doc. dr. sc. Tanje Baran svečano je predstavljena u ponedjeljak 22. travnja 2024. u Velikoj dvorani Hrvatskoga doma u Križevcima. U programu su uz autoricu sudjelovala dvojica recenzenata professor emeritus Stipe Botica i prof. dr. sc. Božo Skoko, gradonačelnik Mario Rajn te uime nakladnika Prigorskog Media Željko Picig.
U umjetničkom dijelu programa nastupili su glazbenici Mirko Švenda Žiga i Rajko Suhodolčan, te glumac Adam Končić. Kroz program su vodili Vlasta Kliček i Zoran Homen.
Uvodno se obratio gradonačelnik Mario Rajn rekavši kako mu je posebno drago da se ova vrijedna monografija predstavlja u gradu iz kojega je Tanja krenula u život te dodao: Činjenica je da ovakve monografije do sada nije bilo. Zato mene kao gradonačelnika Križevaca ispunjava osobitim ponosom da jedno ovakvo izdanje napiše i pripremi netko tko je potekao iz Križevaca, tko živi Križevce, što može biti na ponos cijelom našem kraju. Križevci jesu jedna od vinskih prijestolnica Hrvatske, Tanja je to godinama promovirala istražujući vinsko pajdaške regule, a posebno Križevačke štatute koji su utkani u gen Križevaca i vjerujem da je dijelom i to bio motiv za ovu vrijednu monografiju. Draga Tanja, od srca ti hvala na ovom djelu, hvala ti što osobnim i profesionalnim radom toliko daješ Križevcima. Želim ti još puno projekata u koje daješ cijelu sebe kao što si dala i u ovu knjigu. Svima vama želim ugodno čitanje i nove spoznaje o hrvatskoj vinskoj kulturi koja je bogata i specifična. Uživajte u Križevcima, gradu vina i Križevačkih štatuta!”
Direktor Prigorskog Media Željko Picig kao nakladnik je izrazio radost što je ovakva kapitalna monografija nakladnički prvijenac kuće koja se ponajprije bavi medijskim uslugama.
Professor emeritus Stipe Botica rekao je kako je autorica ovim djelom snažno zadužila hrvatsku tradicijsku kulturu te dodao: „Ova knjiga nije samo monografija, ovo je enciklopedija vezana uz vino u kojoj je autorica pokazala da sjajno razumije kulturu. U potpunosti je potkrijepila sve tri riječi iz naslova koji je odlično izabran. Knjiga je smislena, pregledna, jasna, mnogobrojni predivni likovni prilozi odlično prate tekst i jako su obogatili monografiju“.
Recenzent prof. Skoko predstavio je više primjera vezanih uz hrvatsko vino koji su odjeknuli u svijetu te dodao. „U vremenima kad hrvatska vina postaju globalno prepoznatljiva i kad se nastoje afirmirati hrvatska vinska tradicija i kultura u svijetu, ova će vrijedna knjiga pripomoći u predstavljanju iznimno važnog segmenta te bogate hrvatske baštine domaćoj i svjetskoj javnosti.“
Autorica monografije Tanja Baran istaknula je da je bila svjesna da treba napisati ovakvu knjigu još prije više od 20 godina kada je pisala znanstveni magisterij posvećen najvažnijem spomeniku hrvatske nematerijalne vinske baštine „Križevačkim štatutima“ istaknuvši: „Tada sam uvidjela da nedostaje kulturološke, identitetske literature o vinu u Hrvata, za razliku od agronomskih knjiga ili reklamnih i savjetodavnih knjiga u kojima se predstavljaju vinari, vinarije, vinogorja, sorte, jer takvih izdanja ima.“ Autorica je dodala kako je u knjigu utkala opise svjetske vinske kulture i utjecaje na hrvatsku, zatim je prikazala razvoj hrvatske vinske kulture u seoskim, građanskim i aristokratskim sredinama, opisala mnoge pijačke klubove, udruženja, časopise, vinsko-pajdaške regule tijekom prošlosti, običaje vezane uz vino iz cijele Hrvatske, vinske svece, a onda i hrvatsku vinsku kulturu u književnosti, likovnim umjetnostima i glazbi. „Na kraju sam svemu tome nadodala originalne tekstove iz „Križevakih štatuta“, kao i ostalih hrvatskih vinsko-pajdaških regula koje danas uopće ne poznajemo, te tekst velikog rituala o krštenju mošta pa sada sve ključno vezano uz hrvatsku vinsku nematerijalnu baštinu imamo na jednom mjestu“, naglasila je autorica. Na kraju je, uz zahvalu svim suradnicima i podupirateljima monografije, zaključila da bi voljela da sadržaji koji su u knjizi nađu svoju praktičnu primjenu te apelirala na svijet hrvatskoga vinskog biznisa na očuvanje hrvatskoga jezika u vinskim tijekovima.
Znanstveno-popularna monografija „Hrvatska vinska kultura“ opsega je 456 stranica, formata je 20,5 x 25,5 cm, tvrdoga je uveza, ima 390 likovnih priloga. Objavljena je uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja RH, gradova Križevaca, Koprivnice, Đurđevca te Koprivničko-križevačke županije. Nakladnik je monografije Prigorski Media d. o. o. Svečanost se održala kao dio programa Dana grada Križevaca. Organizatori su Prigorski Media d. o. o. i Grad Križevci. Doprinos promociji dali su i Društvo za očuvanje križevačke baštine „Križevački štatuti“, KTC Križevci, učenici s profesorom Srednje škole Ivan Seljanec Križevci i Iločki podrumi.